آخرین اخبار

0

جمعیت

0

پیش شماره تلفن

0

مساحت (کیلومتر مربع)

هر 100$ به لاری
0

هر 100$ به لاری

پایتخت

تفلیس

زبان

گرجی

حکومت

جمهوری دموکراتیک

رییس جمهور

گیورگی مارگوالاشویلی

گرجستان

گرجستان ( گرجی საქართველო تلفظ: ساکارتْوِلو) کشوری در قفقازاست که پایتخت آن شهر تفلیس است ،گرجستان کشوری است که در منطقه اوراسیا قرار دارد و مرز میان اروپا و آسیا است. گرجستان در میانه و غرب قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز)واقع شده است و از شمال با فدراسیون روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه هم مرز است و در غرب هم با دریای سیاه همسایه است.
گرجستان کشوری کوهستانی و پرباران می باشد که پهناوری آن (۶۹٬۷۰۰ کیلومتر مربع )۱۲۱ ام است و جمعیت آن 4942000 میلیون تن ( آمار 2013 ) می باشد. بیشتر مردم گرجستان مسیحی هستند و ۸۴ درصد آنان از نژاد گرجی هستند که به زبان گرجی سخن می گویند، این زبان خط ویژه خود را دارد.
گرجستان تاریخ و فرهنگ پربار و کهنی دارد و از نخستین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور برگزید (در صده های چهارم و پنجم میلادی). تاریخ و فرهنگ گرجستان با ایران مشترکات بسیاری دارد چراکه این کشور مدتها جزئی از ایران بوده است. در دوره صفویه، مادر بیشتر شاهان، گرجی بودند و گرجی ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری حضور داشتند. در سال ۱۱۹۲هجری خورشیدی ،۱۸۱۲میلادی /۱۲۲۸ قمری طبق پیمان نامه گلستان، گرجستان رسماً از ایران جدا شد و به خاک روسیه تزاری پیوست. گرجستان در دی۱۳۷۰ ، دسامبر۱۹۹۱ از شوروی استقلال یافت.
نام بین المللی گرجستان، جرجیا (Georgia) میباشد که در بیشتر جهان به این نام خوانده می شود. این کشور دارای دو جمهوری خودمختار آبخازیاو اوستیای جنوبی (به گرجی: منطقهٔ تسخینوالی) است که در شمال کشور و در همسایگی روسیه هستند و اکنون این دو منطقه با پشتیبانی روسیه اعلام استقلال کرده اند.
حکومت گرجستان، جمهوری دموکراتیک و سکولاراست. رئیس جمهور کنونی کشور گیورگی مارگوالاشویلی است که رابطه نزدیکی با غرب دارد و خواهان عضویت گرجستان در ناتوو اتحادیه اروپامی باشد. و با روسیه برسر دو جمهوری خودمختار آبخازیاو اوستیای جنوبی - به ویژه پس از جنگ سال ۱۳۸۷ - اختلافات فراوانی دارد.
مردم گرجی کشورشان را "ساکارتْوِلو" (საქართველო) می خوانند و خودشان را "کارتوِلِبی" (ქართველები) و زبانشان را "کارتولی" (ქართული) مینامند. همچنین گرجستان به زبان روسی "گروزیا" (Грузия) نامیده میشود.
البته جرجیا (Georgia) نام یکی از بزرگترین و زیباترین ایالات آمریکااست که مرکز آن آتلانتامی باشد. همچنین جرجیا به عنوان یک نام لاتین در بین دختران و پسران اروپایی و آمریکایی استفاده میشود و نام گرج یا گرجی نیز در زنان ایرانی به چشم می خورد.

جغرافی

طبیعت گرجستان گوناگون است: این جمهوری با نواحی ناهموار مشخص میشود و دو سوم آن کوهستانی است؛ بلندترین قله این کشور با بلندی ۵۰۶۹ متر بر فراز کوه شخاراقرار دارد. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب یا معتدل مرطوب است، در حالی که در گرجستان شرقی خشک است. منابع طبیعی جمهوری شامل زغال سنگ، نفت، منگنز، فلزات غیرآهنی و معادن غیرفلزی است. از آب رودخانههای گرجستان در تولید برق و آبیاری زمینهای کشاورزی نیز استفاده میشود. 

مردمان گرجستان

يكي از ويژگي هاي گرجستان تنوع قومي و نژادي در اين كشور مي باشد. گرجي ها،آذري ها،ارمني ها و روسها و اقوام ديگر در كنار هم در اين كشور زندگي ميكنند . مسيحيان ارتودكس ، كاتوليك ها،ارامنه ، مسلمانان ، يهوديان در كنار یکدیگر هم زيستي دارند . در حدود 10 % از جمعيت اين كشور را مسلمانان تشكيل ميدهند . اغلب مسلمانان در منطقه آجارا زندگي مي كنند. در مورد تعداد ارامنه اطلاعات دقيقي در دست نيست و جمعيت آنها بين 300 هزار تا 500 هزار نفر برآورده شده است .در يكي از ميدانهاي شهر تفليس ميتوان كليساي ارتودكس, كليساي ارامنه ، كنیسه يهوديان و مسجد مسلمانان را به فاصله اي نزديك هم مشاهده كرد. گرجي ها كه در جامعه اي متنوع زندگي مي كنند همواره پذيراي غريبه ها هستند . مهمان نوازي انان بی نظیر است . در اولين مهماني خود معمولا سفره ويژه اي مي گسترانند كه به ميز گرجي معروف شده است در اين سفره نوشيدني ها و غذاهاي مخصوصي وجود دارد كه صرف آنها با آداب و رسوم ويژه اي صورت مي گيرد.اغلب گرجي ها اهل تفريح و خوشگذراني هستند و تفريح كردن براي آنها بيشتر از نوسازي ساختمان يا اتومبيل اهميت دارد. گرجي ها هر چند از پادشاهان ايراني خاطره تاريخي خوشي ندارند اما مردم ايران را دوست خود مي دانند . سفر به گرجستان فرصتي است براي يافتن دوستان جديد با فرهنگي پويا.

سال نو سنتي

 14 ژانويه آغاز سال نو ميلادي است. اين ادعا البته بر اساس يك تقويم قديمي است كه مبناي محاسبه آن گاه شماري يولياني نام دارد. در گرجستان هرچند بطور رسمي اول ژانويه آغاز سال نو ميلادي محسوب ميشود ولي اكثر مردم روز چهاردهم ژانويه را نيز جشن مي گيرند. كليساي ارتودكس اين روز را عيد محسوب مي كند و مراسم دعاي گروهي در كليساي جامع برگزار ميشود. 14 ژانويه تعطيل رسمي نيست و برخي به آن، روز سال نو غير رسمي يا سال نو مدني ميگويند.

اوضاع سياسي و اجتماعي

بعد از فروپاشي شوروي،گرجستان دوران پرتنشي راگذراند و مشكلات اجتماعي و اقتصادي زيادي دامن مردم را گرفت . اوايل سال 2004 ميلادي در تحولي كه انقلاب رز ناميده مي شود شرايط سياسي كشور تغيير يافت و حزب حركت ملي به قدرت رسيد . اين تحول بدون خون ريزي و اعمال خشونت صورت گرفت. از آن زمان گرجستان حركت به سمت مردم سالاري را با سرعتي شگرف آغاز كرده است . دست باجگيران و مفت خوران از عرصه قدرت كوتاه گرديده و آرامش و امنيت در كشور حاكم شده است. اكنون ديگر پليس اين كشور به توريست ها احترام ميگذارد . انقلاب رز پديده اي جالب براي علاقه مندان به علوم سياسي مي باشد.

جشن هاي گرجستان

مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه هاي مختلف چه ملي و چه مذهبي جشن هاي با شكوهي بر پا مي كنند .از مهم ترين جشن ها جشن سال نو ميلادي ( كريسمس ) از 15 دسامبر تا 15 ژانويه ، جشن عليلو 15 روز پس از سال نو كه ريشه ملي و مردمي دارد ، كارناوال سنتي ، رقص با لباس هاي محلي به صورت جمعي كه مناظر زيبايي مي آفريند ، جشن پاك كه پيش از سال نو ،جشن بركت خواهي و سبزه سبز كني و جشن تخم مرغ رنگ كني كه همزمان با عيد نوروز ماست ودر فصل گل ، جشن بزرگ گل كه با شكوه ترين و زيبا ترين جشن ملي و مردمي مي باشدو همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملي آنها مي باشد.

قوانین، آداب و رسوم

برای تبدیل هر نوع ارز خارجی هیچ محدودیتی در این کشور وجود ندارد و تفاوت چندانی میان بازار سیاه و بانک های رسمی نمیباشد . جالب توجه این که مراکز تبدیل ارز به قدری درسطح شهر فراوان است که افراد به راحتی می توانند ارز خود را تبدیل نمایند.
خروج وسایل و ابزارهائی نظیر شمشیر و سایر سلاح های متعارف به شرطی مجاز می باشد که با مجوز خرید، از فروشگاه های معتبر تهیه شده باشد، بنابراین لازم است در هنگام خروج مجوز خرید را به همراه داشته باشید.
نکته دیگر اینکه بردن وسایل فوق الذکر به داخل هواپیما ممنوع بوده و حتما می باید در چمدان های بار جاسازی و تحویل قسمت حمل بار گردند

رانندگی

برای رانندگی در گرجستان باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

درياچه های گرجستان

کشور گرجستان کشوری پر باران و سرسبز و دارای دریاچه های بسیار زیادی میباشد
دریاچه در حاشیه شهر تفلیس وجود دارد  3 به ترتیب بزرگی 
دریاچه تفلیس ( که به دریای تفلیس معروف است )  
دریاچه لاک پشتها
دریاچه لیسی
در اطراف و تمامی نقاط این کشور دریاچه های بسیار دیگری وجود دارد که از آنها به عنوان منابع ذخیره آب و تفریحی بهره برداری میشود

آب های معدنی

قفقاز جنوبی، به ویژه گرجستان، ناحیه ی آتش فشان های فعال دوره های اخیر زمین شناسی است، که ناحیه ای زلزله خیز متراکم با حکت های تکتونیکی جدید است. فعلیت نیروهای تحت الارضی با چشمه های آب گرم و معدنی مشخص می شود که در بسیاری از قلمرو گرجستان از زمین خارج می شوند.
«آب حیات» را می توان به چشمه های آب گرم و رادیواکتیویته «تسقالتوبو» لقب داد. چشمه های معدنی قلیایی-کربنیک مرکز آسایش گاهی «بورجومی» در سراسر جهان شناخته شده است. آب های معدنی «منجی» با آب های «ماتسستا» در نزدیکی «سوچی» قابل مقایسه است. چشمه های قلیایی-نمکی «سایرمه»، «لوگلا»، «زواره» در «جاوا» شبیه چشمه های «سِن توکی» هستند. سرانجام اینکه چشمه های گوگردی-قلیایی تفلیس بسیار معروف می باشند

امنیت عمومی و اجتماعی

مسافرین محترم باید بدانند کشور زیبا و آزاد گرجستان بواسطه تغیراتی که در چند سال اخیر در سیستم حکومت قرار گرفت این کشور را یک کشور قانون مند با قوانین محکم نموده است که همه را موظف به رعایت آن قوانین می کند از این رو در این کشور چیزی به نام رشوه و باج وجود ندارد و جرم رشوه حد اقل 3 تا 8 سال زندانی در پیش دارد.
از نظر امنیت اجتمایی نیز این کشور به واسطه مدیریت قوی و درست ، مردم فوق العاده آسوده زندگی میکنند و در هر ساعتی در شبانه روز مردم خصوصا زنان ودختران با آرامشی کامل در خیابان ها قدم میزنند بدون کوچکترین مزاحمتی .
و جالب اینکه در این کشور دزدی وجود ندارد .